SportTop știri

Cupa României, 2019/2020: Eliminaţi în optimi

CS Mioveni a fost eliminată ieri seară, din optimile Cupei României la fotbal, de formaţia de Liga I, FC Hermannstadt. CS Mioveni a fost însă egala echipei de primă ligă, mai bine de o oră, însă l-a final s-a pierdut cu 2-0, golurile fiind primite în minutele 64 şi 90+1.

Până atunci, jucătorii galben-verzi s-au ridicat la nivelul adeversarului, iar portarul Valentin Sima a prins o zi mare, salvând echipa în patru rânduri, senzaţional, la goluri ca şi făcute. Echipa noastră a ratat şi ea câteva ocazii bune, având o bară în prima parte a jocului prin Măzărache şi în repriza a doua prin acelaşi Măzărache, care a scăpat singur spre poartă dar a fost dezechilibrat şi-a pierdut echilibrul şi a fost deposedat, prin Balint care a reluat cu capul milimetric pe lângă după o lovitură liberă, Burnea care a trimis şi el cu capul puţin pe lângă tot din lovitură liberă. Mai mult, în ultimul minut de joc, arbitrul ne-a refuzat un penalty clar ca lumina zilei, la un henţ în careu al lui Luchin, la o fază în care Balint a dat mingea printre Luchin şi Stoica, dar primul a oprit-o cu mâna.

Mioveni! Hanbalistele vor juca în deplasare!

CS Mioveni părăseşte cu un gust amar Cupa României, în optimi, având regretul că merita mai mult de la meciul cu Hermannstadt.

# CS Mioveni – Hermannstadt 0-2 (0-0)

Au marcat: Offenbacher (64), Mettia (90+1)

# Mioveni: Sima – Ghiţă, Celea, Burnea, Edi Stoica – Anghelina, Raul Costin, Coşereanu (63 Balint), Hergheligiu, Işfan (28 Măzărache) – Massaro (72 Şerban). Antrenor: Marius Stoica

# Hermannstadt: Rodrigues – Petrescu, Luchin, Ionuţ Stoica, Buşu – Dumitru (3 Gomes), Offenbacher, De  Castro, Cordea (46 Joalisson), Buzan, Debeljuh (83 Mattia). Antrenor: Eugen Neagoe

Cum s-au marcat golurile:

# 0-1, min 64: Offenbacher şutează pe jos, la firul ierbii, lângă bară, de la 20 m, după ce a apărut singur la marginea careului, fără marcaj şi a primit o pasă de la Joalisson, Sima atingând balonul dar insuficient pentru a-i schimba traictoria de pe spaţiul porţii

# 0-2, min 90+1: Mattia marchează singur, din careu, după ce a profitat de o greşeală a apărării echipei CS Mioveni