Meciul cu Farul, ultimul pentru Opriţa la Mioveni. Antrenorul îşi reziliază contractul

CS Mioveni a pierdut un nou meci pe propriul teren, al cincilea din acest sezon, iar urmările au fost drastice. Astfel, după ce Farul s-a impus cu 2-0 pe terenul galben-verzilor, antrenorul Daniel Opriţa a fost demis, iar jucătorilor li s-au blocat salariile şi au fost amendaţi.
Argeşenii s-au prezentat la partida de aseară după patru meciuri fără victorie, etape în care nu au obţinut decât un punct, în deplasare la Luceafărul Oradea. Farul a venit la Mioveni, chinuită de gândul retrogradării, s-a mobilizat, a jucat mai bine şi s-a impus cu 2-0, făcând şi un salt important în clasament. Meciul de ieri a început cu ocazie mare a gazdelor, după care oaspeţii au trecut la conducerea jocului, iar în finalul primei reprize au reuşit să şi deschidă scorul, la o pătrundere pe stânga a lui Doumbia, mingea ajungând apoi în centru la Toma, care, de la 16 m din poziţie excelentă, a avut timp să plaseze balonul aproape de vinclu. În repriza a doua am notat o bară a lui Burnea la un corner, în minutul 56 la 0-1, mai multe intervenţii senzaţionale ale lui Croitoru şi un nou gol al oaspeţilor, în minutul 82, marcat de Antoche, cu capul, după un corner.
Înfrângerea de aseară a fost picătura care a umplut paharul la Mioveni, iar ieri dimineaţă conducerea clubului, nemulţumită de rezultatele din acest an, s-a aşezat la masă cu Daniel Opriţa, hotărându-se încheierea contractului. Deocamdată înţelegerea este verbală, urmând a se stabili detaliile despărţirii, însă este clar, cale de întors nu mai există. Mai mult, jucătorii au fost şi ei aspru sancţionaţi de conducere pentru prestaţiile sub aşteptări, fiind amendaţi şi blocându-li-se salariile pe o perioadă nedeterminată. De pregătirea echipei se va ocupa până la finalul sezonului un antrenor din cadrul clubului, ce va desemnat de conducere ulterior.

Comunicatul clubului:

„În urma ultimelor rezultate nesatisfăcătoare, înregistrate de echipa de fotbal, conducerea clubului a luat următoarele măsuri:
# jucătorii au fost sancţionaţi cu amendă pentru meciurile pierdute pe propriul teren în acest retur de campionat, iar salariile au fost blocate pe o perioadă nedeterminată
# cu antrenorii Daniel Opriţa şi Ştefan Nofitovici s-a ajuns la un acord verbal pentru încetarea contractelor, urmând ca în zilele următoare să se semneze rezilierea
Pentru etapele care au mai rămas de jucat, de pregătirea echipei se va ocpua un antrenor din cadrul clubului, pe care îl vom anunţa ulterior.