Olimpiada naționala de engleză la Pitești

Ediția din acest an a olimpiadei naționale de limba engleză se desfășoară în Argeș.
Deschiderea oficială a evenimentului a avut loc luni, 24 aprilie, în sala de festivităţi a Universităţii Constantin Brâncoveanu din Piteşti.
321 de elevi din toate judeţele ţării şi din municipiul Bucureşti au fost primiţi cu mesaje de admiraţie pentru eforturile lor, fiind felicitaţi pentru preocuparea pentru limba engleză şi pentru perseverenţa care le-a asigurat succesul în judeţele lor.
De asemenea, mulţumirile organizatorilor s-au îndreptat, către autorităţile publice locale şi judeţene (Consiliul Judeţean Argeş, Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului) pentru sprijinul acordat cu scopul asigurării tuturor condiţiilor necesare bunei desfăşurări a concursului, dar şi pentru Ambasada SUA, Grupului Renault România și Primăriei orașului Mioveni pentru susținerea acordată.
Nu au fost uitaţi nici colaboratorii care au fost în număr destul de mare.
Concursul se desfăşoară la Colegiul Național „Alexandru Odobescu” din Pitești, iar premierea va avea loc joi, 27 aprilie, la Universitătea Constantin Brâncoveanu din Piteşti.
Evenimentul este organizat cu sprijinul ISJ Argeş şi al Ministerului Educaţiei Naţionale.

10 comentarii la „Olimpiada naționala de engleză la Pitești

  • 27 aprilie 2017 la 08:59
    Permalink

    Si conditiile de cazare le stiti? Nu credeam ca, in anul 2017, mai exista camine cu toalete turcesti!

    Răspunde
    • 30 aprilie 2017 la 13:50
      Permalink

      Sa va fie rusine , voi cei ce ati organizat !

      Răspunde
    • 19 februarie 2019 la 20:56
      Permalink

      Toaletele turcești sunt mai sănătoase decât cele moderne ?

      Răspunde
  • 27 aprilie 2017 la 21:43
    Permalink

    Pacat ca v-ati batut joc de copii prin conditiile de cazare si organizare oferite. Asta e oferta pentru copiii de valoare. Bucurati-va de crestera salariilor voastre, a bucetarilor (pe sistemul nonvaloare).

    Răspunde
  • 27 aprilie 2017 la 21:52
    Permalink

    Da, trebuie validare, nu da bine. Dar ca organizatorii sunt mafioti (nu pot descrie ce sunt) nu e o problema? Daca cenzurati comentariul, il vor afisa altii

    Răspunde
  • 28 aprilie 2017 la 21:05
    Permalink

    Conditiile de cazare bataie de joc,rusine tuturor care au organizata aceasta olimpiada.

    Răspunde
  • 30 aprilie 2017 la 10:42
    Permalink

    Copii au fost cazati in camere cu mecegai, paturile au avut saltele pline de mucegai,.
    WC -urile sunt de tip”tucesc” , dusurile nu au usa, apa calda 1 ora pe zi.
    Mancarea a fost sub orice critica.
    Corectarea lucrarilor s-a facut cu erori. Erorile au recunoscute, dar notele nu s-au mai modificat.
    Prin cinditiile de cazare si corectarea lucrarilor au fost favorizati elevii din Bucuresti si Arges.
    Acesti copii de top au inteles rapid ce loc li se rezerva in societatea noastra…
    Rusine celor care au organizat aceasta olimpiada!

    Răspunde
  • 3 mai 2017 la 13:21
    Permalink

    Conditiile au fost mizerabile si la Baza Turistica Pitesti. Bai insalubre (cu mucegai din belsug), paturi de campanie cu saltele insalubre si in meniu oua rosii, donate probabil de sponsori. Daca singurii care au semnalat problema au fost doar cei din Vaslui nu inseamna ca au fost rautaciosi si ca lucrurile au fost ok. De aceea il invit pe dl. inspector şcolar general Dumitru Tudosoiu sa viziteze Baza Turistica Pitesti si sa isi imagineze ca proprii sai copii ar fi cazati in acele conditii. Raspundeti domnule inspector acestei provocari, in calitate de parinte?

    Răspunde
  • 4 mai 2017 la 22:32
    Permalink

    Stimati conationali, am citit cele cateva comentarii emise de anonimi (asa cum sunt si eu, de altfel) referitoare la olimpiada nationala de limba engleza care s-a desfasurat la Pitesti. Cum dreptul la libera exprimare il avem toti -dupa cum de vede- ei bine, dreptul de a arunca primul piatra nu il are nimeni. Decat daca ne erijam in omniscienti, omnipotenti, intr-un cuvant, perfecti. Doar ca perfectiunea nu este apanajul omului, doar al Divinitatii.
    Ne mai putem exercita in schimb dreptul la morala, la bun simt, la noblete, sau am uitat ca aceste simple (dar rare) calitati mai exista? Totul se reduce la educatie.
    Sunt contrariata, chiar consternata de ceea ce am citit. Am toate motivele sa imi expun si eu punctul de vedere. Sunt un parinte al unui participant la olimpiada de la Pitesti. Un parinte responsabil, profund iubitor, care nu vrea decat binele copilului. Binele acesta pe care caut sa i-l ofer in toate nu imi orbeste insa ratiunea. Am stat de vorba cu copilul meu in perioada olimpiadei de atat de multe ori incat am pierdut evidenta convorbirilor. Eram curioasa sa stiu cum se simte, cum este acolo, daca ii este bine…Nu e un copil rasfatat dar este un copil care nu a dus lipsa de nimic. Ei bine, din primul moment in care a ajuns la Pitesti, l-am simtit linistit. Era linistea aceea pe care in nici un caz nu ti-o pot da lucrurile urate despre care vorbeau (pe ce temei, oare?) unii dintre noi, in comentariile lor. Era o liniste pe care tu , elev participant, o regaseai in ceea ce te inconjura: camera de camin (nu de hotel de 3-4 stele dar cu lenjerii nou-noute), colegii, poate ospitalitatea profesorului argesean insotitor, poate orice altceva ce se potrivea cu gusturile tale, cu preferintele, cu propriile asteptari…Daca asteptarile erau de bun simt, imperfectiunile inerente s-ar fi cuvenit sa devina detalii nesemnificative. Ceea ce a fost evident pentru mine se refera la faptul ca organizatorii olimpiadei realmente s-au straduit sa ofere conditii cat mai bune, sa remedieze eventuale neajunsuri (pe care eu ca bugetar, le inteleg), sa comunice si sa ii faca pe participanti sa se simta bine. Nu stiu ce inseamna sa organizezi o olimpiada nationala cu peste 400 de participanti. Dar stiu cat de greu e sa organizezi chiar si o petrecere de majorat cu 20-30 de persoane. Stiu cat de greu e sa ai grija de oaspeti, sa te asiguri ca nu le lipseste nimic, ca se simt bine etc. Si tot iti auzi comentarii…Eu am decenta sa le multumesc organizatorilor pentru modul frumos in care si-au dus pana la capat misiunea. Am decenta sa le multumesc ca odrasla mea a dormit in asternuturi curate, ca a servit mese foarte bune la cantina, ca i-a placut mancarea, ca s-a bucurat de fiecare carte, lucru, obiect primit acolo (si s-a intors cu destule acasa), ca a fost dus in excursii pe care mi-ar fi placut si mie sa le fac. Am decenta sa le multumesc tuturor pentru efort. Am decenta sa imi cresc copilul in cinste, cu realism. Cred ca va fi nociv pentru el sa il invat ca totul i se cuvine si ca, de exemplu, o toaleta turceasca este o tragedie (a propos, este cea mai igienica). Cred ca i-as face rau copilului meu sa il invat sa abdice de la verticalitatea morala si sa se exprime virulent, vehement, strident pentru ca nu erau covoare persane in camera sau nu era caldura ca in baie in camera de camin. Nu mi-as fi exprimat punctul de vedere daca odrasla-mi nu ar fi fost incantata de ceea ce i s-a oferit la Pitesti. Si inca ceva: nu mi-as fi exprimat punctul de vedere daca nu m-ar fi ingrijorat faptul ca aceasta este societatea in care va evolua copilul meu… O societate vesnic nemultumita si plina de venin!
    Felicitari, organizatorilor!

    Răspunde
    • 9 mai 2017 la 13:52
      Permalink

      Este un punct de vedere foarte bine conturat si argumentat, dar mai presus de toate uman. Felicitări, doamna!

      Răspunde

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat: