Refularea apelor uzate în subsolul utilizatorului. Ce e de făcut?

Conform art. 139 (1) și (2) din Ordinul nr. 88/2007 pentru aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului de alimentare cu apă și de canalizare, pentru a nu se produce inundarea subsolurilor utilizatorului, în cazul intrării sub presiune a rețelei publice de canalizare, acestea nu vor fi racordate direct la rețeaua publică de canalizare. Suplimentar, utilizatorul este obligat a monta, pe legăturile prevăzute pentru golirea subsolurilor la canalizarea publică (pe instalațiile interioare de canalizare), vane și clapete contra refulării.

Reamintim și în acest context de obligatia asociatiilor de a întreține și repara instalațiile de alimentare cu apa și de canalizare, pentru menținerea în stare de siguranță și de funcționalitate a condominiului.

În cazul nerespectarii acestor prevederi legale, societatea noastră nu este responsabilă pentru eventualele pagube/efecte produse de astfel de refulări.

SC S.Ed.C. Mioveni SRL oferă servicii de ITP

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *